2008-11-18 08:56

WIX BEHÖVER HJÄLP - ANNARS LÄGGS DEN NER

Liona Fahlström har tre barn, en butik, hästar att sköta om - och en radiostation runt halsen, Radio Wix.

Nu har hon tröttnat och behöver hälp med radion...
Liona Fahlström har tre barn, en butik, hästar att sköta om - och en radiostation runt halsen, Radio Wix.

Det var tänkt att det skulle bli en "folkets radio", men någon hjälp eller stöd får inte Liona. Få har visat intresse - kommunen och politiker är inte intresserad.

Nu har hon tröttnat på att fungera som "tiggartant", 10 000 kronor ska dras in i månaden - det är det som det kostar att hålla radion vid liv.

- Vi måste få en ny styrelse. Annars avvecklar vi Radio Wix, säger Liona Fahlström till Norrköpings Tidningar.

Själv tänker hon hoppa av styrelsen
- Men jag vill ju hemskt gärna att radion fortsätter vara livskraftig. Även om jag lämnar styrelsen kan jag tänka mig stanna kvar som radiopratare, dock inte i nuvarande omfattning, säger Liona.

Radio Wix har vart i etern sedan 15 oktober förra året och sänder på närradiofrekvens 97,9 över Valdemarsvik.