2003-04-04 23:11
STATIONERNAS EGNA PRESSMEDDELANDEN ANG, RUAB II
Här följer stationernas egna pressmeddelanden som anlänt till vår redaktionen efter RUAB`s lyssnarundersökning som publicerades den 4 april. Tänk på att när stationerna själva skickar ut pressmeddelanden så vinklas det till stationens fördel, det gäller även siffror.
--------------------------------------------------------------------------------
MTG RADIO STÖRST I STOCKHOLM
I RUABs senaste lyssnarmätning tar MTGs radiostationer ytterligare marknadsandelar i Stockholm. Sammanlagt har MTGs stationer (RIX FM, Lugna Favoriter, POWER Hit Radio och Metro FM) en marknadsandel på 42,5% av det kommersiella lyssnandet i Stockholm. Nationellt når nu MTG Radio 1 155 300 lyssnare varje dag.
Lugna Favoriter ökar sin räckvidd till 152 500 (9,7%) lyssnare och är inte bara Stockhoms största kommersiella radiokanal utan också större än Sveriges Radios P3. Stationens kvartslyssnande ökar till 19 000 (mån-fre) och Peter Borossy tar tillbaka sin plats som Stockholms största kommersiella morgonshow. Även i Göteborg ökade Lugna Favoriter och har nu en daglig räckvidd på 86 100 (12,7%) lyssnare.
Det är ännu ett bevis på vilket duktigt och kompetent team som finns på Lugna Favoriter. Det är en ära för mig att få arbeta vidare med Stockholm största privata lokalradiostation!
säger Linda Eklund, nytillträdd Programchef på Lugna Favoriter.
POWER Hit Radio ökar räckvidden i Stockholm till 118 200 (7,5%) dagliga lyssnare och är totalt tvåa på marknaden efter Lugna Favoriter. I målgruppen 15-34 år lockar POWER fler dagliga lyssnare än någon annan radiokanal på marknaden, inklusive Sveriges Radios P3 och P5.
Yngre trendiga Stockholmare är en kräsen och svårflörtat publik. Vi har jobbat mycket med att fokusera och anpassa musiken och det övriga innehållet till målgruppen, vilket har gett utdelning. säger Robert Sehlberg, Programchef på POWER Hit Radio.
Även Metro FM gör framsteg i huvudstaden. I denna mätningen gick den helsvenska stationen förbi Radio City och lockar nu närmare 50 000 dagliga lyssnare (3,1%).
Det här betyder otroligt mycket i vårt arbete med att positionera radiomediet som den starka kommunikationskanal det är. 1 155 300 dagliga lyssnare kan inte ha fel - reklamradion är bra och högt uppskattad av svenska folket. Det ska vi se till att alla landets beslutsfattare inom marknadskommunikation också inser fullt ut. Radiomediet är en vinnare och inom de närmsta två åren ska vår andel av reklamkakan var över 5%. säger Niklas Steenberg, VD
--------------------------------------------------------------------------------
RIX FM FLER LYSSNARE ÄN P1 OCH P3
För första gången i svensk radiohistoria går en kommersiell station förbi Svergies Radios kanaler. RUABs senaste lyssnarmätning visar att MTGs radiostation RIX FM passerar både Sveriges Radios P1 och P3 i antal dagliga lyssnare. Stationen är nu Sveriges största nationella radiokanal. Totalt lyssnar 860 600 (11,3%) svenskar på RIX FM varje dag, en ökning med 80 000 lyssnare jämfört med samma mätperiod föregående år. Motsvarande siffror för P1 och P3 är 805 800 (10,6%) respektive 783 600 (10,3%) lyssnare. Avståndet mellan RIX FM och de andra kommersiella nätverken ökade också. MIX Megapol nådde under mätperioden 457 900 (6,0%) lyssnare och NRJ 518 100 (6,8).
Morgonprogrammet "RIX MorronZoo" med Roger Nordin, Titti Schultz och Gert Fylking fortsätter att locka fler lyssnare än "Morgonpasset" (508 300 lyssnare mot P3s 448 500). I denna mätning går "RIX MorronZoo" även förbi "Morgonpasset" i antal lyssnare per genomsnittlig kvart (146 100 mot P3s 140 700). Sammanlagt har MTGs stationer (RIX FM, Lugna Favoriter, POWER Hit Radio och Metro FM) en daglig räckvidd på 1 155 300 lyssnare.
Alla på programavdelningen har slitit hårt för att visa att kommersiell radio kan. Den här mätningen är en bekräftelse på att vi nu levererar ett utbud och en kvalitét som svenska folket visat sig föredra. Vi hade som målsättning att slå P3 under detta år, men det gör naturligtvis inget att vi nått målet redan nu. säger Christer Modig Programdirektör på MTG Radio.
Det här betyder otroligt mycket i vårt arbete med att positionera radiomediet som den starka kommunikationskanal det är. 1 155 300 dagliga lyssnare kan inte ha fel - reklamradion är bra och högt uppskattad av svenska folket. Det ska vi se till att alla landets beslutsfattare inom marknadskommunikation också inser fullt ut. Radiomediet är en vinnare och inom de närmsta två åren ska vår andel av reklamkakan var över 5% säger Niklas Steenberg, VD
--------------------------------------------------------------------------------
RADIO CITY ÅTER STÖRST I GÖTEBORG
Radio City 107,3 får ännu fler lyssnare och är störst. Göteborg första och största reklamradio har nu ännu fler lyssnare. Den senaste RUAB rapporten visar att hela 101 600 personer lyssnar på Radio City 107,3 dagligen och under en vecka 252 300 personer. Detta gör Radio City 107,3 till Göteborgs största reklamradiokanal.
Det är tydligt att Göteborgarna är trogna originalet Radio City 107,3 säger Radio Citys stationschef Mårten Söderström.
Vår satsning på ett lokalt program för och av Göteborgare vet vi är framgångsrikt, nu får vi ytterligare ett kvitto på att vi gör rätt. Göteborgs näst största station är Lugna Favoriter. Lyssnandet på Privat Lokal Radio, PLR, har ökat i Göteborg jämfört med de senaste mätperioderna. Tidigare har lyssnarna zappat runt mellan olika PLR-kanaler, nu tar vi lyssnare från Sveriges Radio, säger Mårten Söderström stolt.
I målgruppen (20-39 år) är Radio Citys marknadsandel hela 50 %.
--------------------------------------------------------------------------------
PRESSMEDDELANDE FRÅN SVERIGES RADIO
Radiolyssnandet, liksom lyssnandet på Sveriges Radios kanaler, minskar något enligt den senaste lyssnarundersökningen från RUAB (Radioundersökningar AB). Ett genomsnittligt dygn lyssnar 76,4 procent av allmänheten på radio - en minskning med två procentenheter jämfört med 2002. Även lyssnandet på Sveriges Radios kanaler har minskat något det senaste året, vilket varit en svag trend under de senaste åren.
Varje dag lyssnar 50,2 procent av befolkningen 9-79 år på Sveriges Radios kanaler. Det är en minskning jämfört med föregående mätning (-1,6) och jämfört med motsvarande period föregående år (-3,3). Den privata lokalradion (PLR) ligger på samma nivå som för ett år sedan, 31,7 procent (-0,1), medan närradion (3,1 procent) ökar något jämfört med förra året (+0,3).
Även om radiolyssnandet fortsätter att minska långsamt, så är radion det medium som befolkningen ägnar mest tid. Lyssnarna på Sveriges Radios kanaler väljer dessutom att lyssna under lång tid. Varje SR-lyssnare ägnar i snitt 3 timmar och 23 minuter per dag åt Sveriges Radios kanaler.
63,5 procent av den tid allmänheten lyssnar på radio ägnas SR:s kanaler. Den privata radions marknadsandel är 30,4 procent och närradions 2,7 procent.
P1, P2, P3
P1 når varje dag 10,6 procent, vilket är en minskning ( 0,4) jämfört med motsvarande period föregående år. P1 behåller en stark ställning på vardagsmorgnar, trots att radiolyssnandet totalt minskar på morgonen.
P2 har 1,5 procent daglig lyssning (-0,3). Under en vecka når kanalen 10,5 procent, vilket är ungefär samma nivå som föregående år.
Sveriges Radios unga kanal, P3, har varje dag 10,3 procent av befolkningen som lyssnare. Det är en minskning jämfört med samma period föregående år (11,9 procent), men den negativa trenden visar en tydlig tendens att plana ut. P3 ligger kvar på ungefär samma nivå som de senaste två föregående mätningarna (-0,2 jämfört med närmast föregående mätning). I P3s målgrupp, unga människor 9-35 år, når P3 dagligen 14,3 procent.
P4
P4 har en särställning som landets största radiokanal. P4 är ensamt större än alla kommersiella stationer tillsammans och har en marknadsandel (andel av lyssnartiden) på drygt 46 procent. Det senaste året har dock P4 minskat sin räckvidd något, från 37,1 procent för ett år sedan till 35,8 procent. På helgerna har Svensktoppen med sin nya utformning och på den nya tiden på söndagsförmiddagar behållit sin publik. Jämfört med samma mätning för ett år sedan har nya Svensktoppen ökat lyssningen något i timmen mellan kl 11 och 12.
Stockholm:
P4 och P5 Radio Stockholm ökar, P1 största kanal I Stockholm, med den hårdaste radiokonkurrensen, så har Sveriges Radio de tre mest avlyssnade kanalerna.
Talkanalen P1 behåller ställningen som största kanal i Stockholm (14,7 procent) med P5 Radio Stockholm 103,3 och P4 Radio Stockholm på andra och tredje plats. Båda de lokala kanalerna, Radio Stockholm 103,3 och P4 Radio Stockholm, ökar i den senaste mätningen. 14,4 procent av alla stockholmare lyssnar en genomsnittlig dag på P5 Radio Stockholm 103,3 (+0,9 jämfört med närmast föregående mätning) och 13,3 procent lyssnar på P4 Radio Stockholm (+0,3). Även P3 försvarar sin position väl i Stockholm.
I såväl Göteborg som Malmöhusområdet är Sveriges Radios lokala P4-kanaler de utan jämförelse största kanalerna i sina respektive områden. P4 Göteborg har dagligen 29,1 procent (-1,5 jämfört med föregående mätning) och P4 Malmöhus 26,1 procent (-1,0).
--------------------------------------------------------------------------------
MTG RADIO STÖRST I STOCKHOLM
I RUABs senaste lyssnarmätning tar MTGs radiostationer ytterligare marknadsandelar i Stockholm. Sammanlagt har MTGs stationer (RIX FM, Lugna Favoriter, POWER Hit Radio och Metro FM) en marknadsandel på 42,5% av det kommersiella lyssnandet i Stockholm. Nationellt når nu MTG Radio 1 155 300 lyssnare varje dag.
Lugna Favoriter ökar sin räckvidd till 152 500 (9,7%) lyssnare och är inte bara Stockhoms största kommersiella radiokanal utan också större än Sveriges Radios P3. Stationens kvartslyssnande ökar till 19 000 (mån-fre) och Peter Borossy tar tillbaka sin plats som Stockholms största kommersiella morgonshow. Även i Göteborg ökade Lugna Favoriter och har nu en daglig räckvidd på 86 100 (12,7%) lyssnare.
Det är ännu ett bevis på vilket duktigt och kompetent team som finns på Lugna Favoriter. Det är en ära för mig att få arbeta vidare med Stockholm största privata lokalradiostation!
säger Linda Eklund, nytillträdd Programchef på Lugna Favoriter.
POWER Hit Radio ökar räckvidden i Stockholm till 118 200 (7,5%) dagliga lyssnare och är totalt tvåa på marknaden efter Lugna Favoriter. I målgruppen 15-34 år lockar POWER fler dagliga lyssnare än någon annan radiokanal på marknaden, inklusive Sveriges Radios P3 och P5.
Yngre trendiga Stockholmare är en kräsen och svårflörtat publik. Vi har jobbat mycket med att fokusera och anpassa musiken och det övriga innehållet till målgruppen, vilket har gett utdelning. säger Robert Sehlberg, Programchef på POWER Hit Radio.
Även Metro FM gör framsteg i huvudstaden. I denna mätningen gick den helsvenska stationen förbi Radio City och lockar nu närmare 50 000 dagliga lyssnare (3,1%).
Det här betyder otroligt mycket i vårt arbete med att positionera radiomediet som den starka kommunikationskanal det är. 1 155 300 dagliga lyssnare kan inte ha fel - reklamradion är bra och högt uppskattad av svenska folket. Det ska vi se till att alla landets beslutsfattare inom marknadskommunikation också inser fullt ut. Radiomediet är en vinnare och inom de närmsta två åren ska vår andel av reklamkakan var över 5%. säger Niklas Steenberg, VD
--------------------------------------------------------------------------------
RIX FM FLER LYSSNARE ÄN P1 OCH P3
För första gången i svensk radiohistoria går en kommersiell station förbi Svergies Radios kanaler. RUABs senaste lyssnarmätning visar att MTGs radiostation RIX FM passerar både Sveriges Radios P1 och P3 i antal dagliga lyssnare. Stationen är nu Sveriges största nationella radiokanal. Totalt lyssnar 860 600 (11,3%) svenskar på RIX FM varje dag, en ökning med 80 000 lyssnare jämfört med samma mätperiod föregående år. Motsvarande siffror för P1 och P3 är 805 800 (10,6%) respektive 783 600 (10,3%) lyssnare. Avståndet mellan RIX FM och de andra kommersiella nätverken ökade också. MIX Megapol nådde under mätperioden 457 900 (6,0%) lyssnare och NRJ 518 100 (6,8).
Morgonprogrammet "RIX MorronZoo" med Roger Nordin, Titti Schultz och Gert Fylking fortsätter att locka fler lyssnare än "Morgonpasset" (508 300 lyssnare mot P3s 448 500). I denna mätning går "RIX MorronZoo" även förbi "Morgonpasset" i antal lyssnare per genomsnittlig kvart (146 100 mot P3s 140 700). Sammanlagt har MTGs stationer (RIX FM, Lugna Favoriter, POWER Hit Radio och Metro FM) en daglig räckvidd på 1 155 300 lyssnare.
Alla på programavdelningen har slitit hårt för att visa att kommersiell radio kan. Den här mätningen är en bekräftelse på att vi nu levererar ett utbud och en kvalitét som svenska folket visat sig föredra. Vi hade som målsättning att slå P3 under detta år, men det gör naturligtvis inget att vi nått målet redan nu. säger Christer Modig Programdirektör på MTG Radio.
Det här betyder otroligt mycket i vårt arbete med att positionera radiomediet som den starka kommunikationskanal det är. 1 155 300 dagliga lyssnare kan inte ha fel - reklamradion är bra och högt uppskattad av svenska folket. Det ska vi se till att alla landets beslutsfattare inom marknadskommunikation också inser fullt ut. Radiomediet är en vinnare och inom de närmsta två åren ska vår andel av reklamkakan var över 5% säger Niklas Steenberg, VD
--------------------------------------------------------------------------------
RADIO CITY ÅTER STÖRST I GÖTEBORG
Radio City 107,3 får ännu fler lyssnare och är störst. Göteborg första och största reklamradio har nu ännu fler lyssnare. Den senaste RUAB rapporten visar att hela 101 600 personer lyssnar på Radio City 107,3 dagligen och under en vecka 252 300 personer. Detta gör Radio City 107,3 till Göteborgs största reklamradiokanal.
Det är tydligt att Göteborgarna är trogna originalet Radio City 107,3 säger Radio Citys stationschef Mårten Söderström.
Vår satsning på ett lokalt program för och av Göteborgare vet vi är framgångsrikt, nu får vi ytterligare ett kvitto på att vi gör rätt. Göteborgs näst största station är Lugna Favoriter. Lyssnandet på Privat Lokal Radio, PLR, har ökat i Göteborg jämfört med de senaste mätperioderna. Tidigare har lyssnarna zappat runt mellan olika PLR-kanaler, nu tar vi lyssnare från Sveriges Radio, säger Mårten Söderström stolt.
I målgruppen (20-39 år) är Radio Citys marknadsandel hela 50 %.
--------------------------------------------------------------------------------
PRESSMEDDELANDE FRÅN SVERIGES RADIO
Radiolyssnandet, liksom lyssnandet på Sveriges Radios kanaler, minskar något enligt den senaste lyssnarundersökningen från RUAB (Radioundersökningar AB). Ett genomsnittligt dygn lyssnar 76,4 procent av allmänheten på radio - en minskning med två procentenheter jämfört med 2002. Även lyssnandet på Sveriges Radios kanaler har minskat något det senaste året, vilket varit en svag trend under de senaste åren.
Varje dag lyssnar 50,2 procent av befolkningen 9-79 år på Sveriges Radios kanaler. Det är en minskning jämfört med föregående mätning (-1,6) och jämfört med motsvarande period föregående år (-3,3). Den privata lokalradion (PLR) ligger på samma nivå som för ett år sedan, 31,7 procent (-0,1), medan närradion (3,1 procent) ökar något jämfört med förra året (+0,3).
Även om radiolyssnandet fortsätter att minska långsamt, så är radion det medium som befolkningen ägnar mest tid. Lyssnarna på Sveriges Radios kanaler väljer dessutom att lyssna under lång tid. Varje SR-lyssnare ägnar i snitt 3 timmar och 23 minuter per dag åt Sveriges Radios kanaler.
63,5 procent av den tid allmänheten lyssnar på radio ägnas SR:s kanaler. Den privata radions marknadsandel är 30,4 procent och närradions 2,7 procent.
P1, P2, P3
P1 når varje dag 10,6 procent, vilket är en minskning ( 0,4) jämfört med motsvarande period föregående år. P1 behåller en stark ställning på vardagsmorgnar, trots att radiolyssnandet totalt minskar på morgonen.
P2 har 1,5 procent daglig lyssning (-0,3). Under en vecka når kanalen 10,5 procent, vilket är ungefär samma nivå som föregående år.
Sveriges Radios unga kanal, P3, har varje dag 10,3 procent av befolkningen som lyssnare. Det är en minskning jämfört med samma period föregående år (11,9 procent), men den negativa trenden visar en tydlig tendens att plana ut. P3 ligger kvar på ungefär samma nivå som de senaste två föregående mätningarna (-0,2 jämfört med närmast föregående mätning). I P3s målgrupp, unga människor 9-35 år, når P3 dagligen 14,3 procent.
P4
P4 har en särställning som landets största radiokanal. P4 är ensamt större än alla kommersiella stationer tillsammans och har en marknadsandel (andel av lyssnartiden) på drygt 46 procent. Det senaste året har dock P4 minskat sin räckvidd något, från 37,1 procent för ett år sedan till 35,8 procent. På helgerna har Svensktoppen med sin nya utformning och på den nya tiden på söndagsförmiddagar behållit sin publik. Jämfört med samma mätning för ett år sedan har nya Svensktoppen ökat lyssningen något i timmen mellan kl 11 och 12.
Stockholm:
P4 och P5 Radio Stockholm ökar, P1 största kanal I Stockholm, med den hårdaste radiokonkurrensen, så har Sveriges Radio de tre mest avlyssnade kanalerna.
Talkanalen P1 behåller ställningen som största kanal i Stockholm (14,7 procent) med P5 Radio Stockholm 103,3 och P4 Radio Stockholm på andra och tredje plats. Båda de lokala kanalerna, Radio Stockholm 103,3 och P4 Radio Stockholm, ökar i den senaste mätningen. 14,4 procent av alla stockholmare lyssnar en genomsnittlig dag på P5 Radio Stockholm 103,3 (+0,9 jämfört med närmast föregående mätning) och 13,3 procent lyssnar på P4 Radio Stockholm (+0,3). Även P3 försvarar sin position väl i Stockholm.
I såväl Göteborg som Malmöhusområdet är Sveriges Radios lokala P4-kanaler de utan jämförelse största kanalerna i sina respektive områden. P4 Göteborg har dagligen 29,1 procent (-1,5 jämfört med föregående mätning) och P4 Malmöhus 26,1 procent (-1,0).