2005-01-12 23:59

SR VISION OCH INRIKTINING BESLUTAD

Sveriges Radios styrelse har nu beslutat om vision och inriktning för Sveriges Radio 2010 enligt det förslag som vd Peter Örn presenterade i december.
Sveriges Radios styrelse har nu beslutat om vision och inriktning för Sveriges Radio 2010 enligt det förslag som vd Peter Örn presenterade i december.

Beslutet innebär att SR vill frigöra minst 245 miljoner kronor av egna resurser för att satsa på program och innehåll. Syftet är att nå nya publikgrupper och tillfredsställa de man har ännu bättre. En större del av programmen ska i framtiden produceras av frilansare och produktionsbolag utanför SR.


Sveriges Radios innehåll och uppdrag vilar på tre ben, enligt inriktningsbeslutet: Journalistiken, det kulturförmedlande/kulturskapande uppdraget, och det legitima publikintresset att bli underhållen. Musiken lyfts fram som en särskilt viktig del för ett ljudmedium som radion.

Minst 200 miljoner kronor ska tas fram genom att Sveriges Radio år 2010 ska ha högst 1 500 tillsvidareanställda - jämfört med dagens 1 900. 25 miljoner kronor ska frigöras genom att lokaler och teknik anpassas till detta, och 20 miljoner ska tas fram genom effektiviseringar av stödverksamheter och kringkostnader som inte är direkt knutna till programverksamheten.

I fokus för visionsarbetet SR 2010 finns publikperspektivet.

Under vintern och våren går arbetet vidare med att precisera och konkretisera förslag om programutbud, kanalstruktur, sändnings- och distributionsfrågor, resursfördelning och organisation. Styrelsen får ta ställning till ett samlat förslag efter sommaren 2005.

Även om framtidsprojektet går under namnet "Sveriges Radio 2010" är det meningen att hela programverksamheten och SRs organisation ska börja arbeta enligt de nya intentionerna från 2007.