2007-11-09 10:53
LYSSNARSIFFRORNA - PRESSMEDDELANDEN
Här följer stationer/nätverkens egna pressmeddelanden/nyheter efter att SIFOs lyssnarundersökning blivit offentlig.
Här följer stationer/nätverkens egna pressmeddelanden/nyheter efter att SIFOs lyssnarundersökning blivit offentlig.
Tänk på stationer/nätverk själva kan vinkla siffror i olika målgrupper för att hitta bra siffror att visa utåt.
Pressmeddelande från MTG Radio
MTG RADIO FORTSÄTTER ATT VÄXA
Lyssnandet på kommersiella radiostationer fortsätter att öka. Från 2.497.800
föregående år till 2.570.000, vilket är den högsta siffran någonsin i en höstmätning (SIFO IV). Samtidigt sjunker det totala radiolyssnandet med 41.300
lyssnare. Främst är det SR P4 som tappar lyssnare.
Sammanlagt når MTG Radio dagligen 23,2 procent av befolkningen i åldersgruppen 9-79 år vilket motsvarar 1.798.800 lyssnare per dygn (1.777.400 föregående år). SBS Radio når i samma mätning 1.108.100 lyssnare.
RIX FM växer sig allt starkare bland lyssnarna i gruppen 20-49 år och har passerat P4 i målgruppen. Det populära morgonprogrammet RIX MorronZoo ökar räckvidden med 13% jämfört med samma period föregående år. Med 847.500 lyssnare är det den starkaste höstmätningen någonsin för programmet.
Jämförelsevis lyssnar 575 500 personer på P1
Morgon, 444.100 på P3 Morgonpasset och 342.700 lyssnare på Äntligen Morgon i MIX
Megapol*. MTG Radios nätverk Lugna Favoriter ökar något från 329.300 föregående år till
341.400 lyssnare/dygn.
* = 115.600 lyssnare tillkommer från Radio City/MIX Megapol i Malmö och Göteborg
Pressmeddelande från Favorit 103,9
Rekordstart för Favorit 103,9
Favorit 103,9 möter glädjande framgångar i den senaste lyssnarundersökningen
från Sifo som presenteras idag. Satsningen på lokal radio för Södertälje och
södra Stockholm, som inleddes i juni, har visat sig vara mycket framgångsrik och vi delar gärna med oss av de nya lyssnarsiffrorna.
Mätningen från Sifo (IV 2007) visar på en fördubbling av antalet dagliga lyssnare i Södertälje med omnejd. Inte nog med att lyssnarna blir allt fler - de lyssnar också längre perioder. Antalet lyssnare per kvart har ökat med rekordhöga 400 procent!
Favorit 103,9 hörs inte bara i Södertälje utan även i större delen av Storstockholm.
Varje dag väljer 7 300 personer i huvudstadsområdet att lyssna på Favorits sändningar från Vasa Handelsplats. Det är en ökning med mer än 35%.
Populärast är Favorit bland Stockholms kvinnor som onekligen verkar ha hittat sin Favorit bland radiokanalerna. Varje vecka lyssnar 4,5% av de kvinnliga radiolyssnarna i hela Stockholm i åldern 20-49 år.
- Satsningen på intressant, lättsam och underhållande lokalradio har tagits emot med öppna armar i Södertälje med omnejd, sägerr Robin Calmegård, programchef. Intresset är enormt vilket är glädjande att se. Nu fortsätter vi göra Favorit till det självklara radiovalet söder om Stockholm.
Pressmeddelande från Sveriges Radio
Radiolyssnandet minskar - men Sveriges Radio P3 ökar och rekord för SR på webben
Lyssnandet på radio minskar enligt den senaste lyssnarundersökningen från SIFO. Nedgången i radiolyssnandet påverkar både Sveriges Radio och den kommersiella radion.
Sveriges Radios P3 går emot den allmänna trenden och ökar sin publik. Likaså ökar lyssnandet på Sveriges Radio på webben.
Tre av fyra - 75,2 procent - lyssnar på radio en genomsnittlig dag under mätperioden som omfattar mitten av augusti till mitten av oktober. Det är den lägsta räckvidden för radio sedan tidigt 90-tal och
en procentenhet lägre än för ett år sedan. Trots det är radiolyssnandet i Sverige i en internationell jämförelse fortfarande högt och förändringarna mellan mätningarna är små.
Jämfört med närmast föregående mätning minskar lyssnandet på såväl Sveriges Radio (-0,6) som den privata lokalradion, PLR (-1,8). Jämfört med motsvarande period föregående år minskar Sveriges Radio med 1,2 procentenheter.
Sveriges Radio når nästan hälften av befolkningen 9-79 år en genomsnittlig dag (47,4 procent), privatradion 33,2 procent och närradion 2,7 procent. Under en vecka lyssnar 76,2 procent någon gång på Sveriges Radios kanaler.
Sveriges Radios andel av den totala lyssnartiden (marknadsandel) är 63,4 procent. Privatradions andel är 30,2 procent och närradions andel 2,3 procent.
P3 ökar igen
Den unga kanalen P3 går emot strömmen och ökar sin publik något trots att radiolyssnandet totalt minskar. P3 ökar både jämfört med närmast föregående mätning (+0,5) och jämfört med motsvarande period föregående år (+0,2). P3 når 11,7 procent i befolkningen 9-79 år, men betydligt fler i kanalens målgrupp under 30 år. Det är också i de yngre målgrupperna som P3 ökar mest.
Stabilt lyssnande på P1 och P2
P1 nådde i januari 2007 den högsta publiknivån för kanalen på sju år. P1 behåller sin position väl med 11,3 procent i den senaste mätningen, vilket är (+0,1) jämfört med föregående mätning och
(-0,3) jämfört med ett år tillbaka. P1 ökar bland annat i Stockholm.
För P2 är förändringarna mycket små. P2 når dagligen 1,5 procent, vilket är ungefär samma som för ett år sedan (+0,1). Under en vecka lyssnar 9 procent någon gång på P2.
P4 minskar - men ojämförligt störst
P4, med Sveriges Radios lokala kanaler, är alltjämt landets största radiokanal med 30,3 procent en genomsnittlig dag. Det är något lägre än föregående år (-0,8) och föregående mätning (-0,8). P4:s unikt starka ställning är trots det ohotad. P4 står ensamt för 42,7 procent av all lyssnartid på radio i Sverige. En förändrad undersökningsmetodik gör att jämförelser ett år tillbaka inte är helt rättvisande för P4 (se fotnot).
P4 Radio Stockholm tar täten i Stockholm
P4 Radio Stockholm 103,3 tar nu över förstaplatsen som Storstockholms största radiokanal med 18,4 procent. Den tidigare ettan, P1, är näst största kanal i Stockholm med 15,3 procent, vilket är en ökning med +0,4. Bakom P4 Radio Stockholms ökning ligger den kanalomläggning som genomfördes den 2 april i Stockholm. P4 Radio Stockholm fick en starkare frekvens, medan den nya lokala kanalen SR Metropol ersatte P5 i Stockholm. SR Metropol får i den här första mätningen sedan starten 1,4 procent.
Lokala kanaler
P4 Gotland är den lokala kanal som har störst räckvidd i sitt sändningsområde med 43,6 procent en genomsnittlig dag. P4 Malmöhus är fortsatt största kanal i Malmöhusområdet med 24,5 procent (+0,4 jämfört med föregående år) och P4 Göteborg störst i Göteborg med 24,3 procent (-2,7). Den lokala Malmökanalen Din Gata når varje dag 3,5 procent i Malmöhusområdet, betydligt fler i yngre målgrupper och lokalt i Malmö.
Rekord för lyssning på SR:s webbradio
Lyssnandet på radio via webben fortsätter att öka. Mer än en miljon lyssnare (14,3 procent) använder webben för att lyssna på radio någon gång under en vecka. 8,3 procent av befolkningen lyssnar under en vecka på Sveriges Radio via webben, den högsta publiksiffran någonsin för SR:s webbradio och en ökning med 1,5 procentenheter på ett år.
Privatradion
Nedgången i radiolyssnandet påverkar också de kommersiella kanalerna. Den största reklamkanalen, RixFM, minskar 1,5 procentenheter jämfört med förgående mätning och når 17,2 procent. Mix Megapol når 10,3 procent, vilket också är en liten nedgång (-0,4) jämfört med föregående mätning. Trots nedgången från föregående mätning når PLR sammantaget med 33,2 procent vilket är något mer än för ett år sedan.
Tabell: Riket
Daglig räckvidd i procent, 9-79 år, måndag-söndag.
Mätning 2007/IV jämfört med närmast föregående samt ett år tillbaka.
2007/IV 2007/III 2006/IV
Radio totalt 75,2 77,8 76,2
SR 47,4 48,0 48,6
PLR 33,2 35,0 32,5
Närradio 2,7 2,7 2,4
P1 11,3 11,2 11,6
P2 1,5 1,6 1,4
P3 11,7 11,2 11,5
P4* 30,3 31,1 31,1
SIFO:s Radioundersökning 2007/IV för hela riket är genomförd under perioden 13/8-14/10 2007 och baseras på 15 458 intervjuer. För de lokala områdena är undersökningsperioden 19/3 till 4/6 samt 13/8-14/10. Räckvidd i procent anger hur många olika personer i åldern 9-79 år som hört minst fem minuter på en kanal under ett genomsnittligt dygn måndag t o m söndag. SIFO Radioundersökningar redovisas fyra gånger per år.
*SIFO har från hösten 2006 gjort förändringar i urvalshanteringen som har viss inverkan på resultaten, framförallt för Sveriges Radios P4. Utan denna förändrade urvalshantering så skulle P4, enligt SIFO, ha uppnått en högre räckvidd i storleksordningen 0,5-1,0 procentenheter. Detta bör beaktas vid jämförelser med föregående år.
Tänk på stationer/nätverk själva kan vinkla siffror i olika målgrupper för att hitta bra siffror att visa utåt.
Pressmeddelande från MTG Radio
MTG RADIO FORTSÄTTER ATT VÄXA
Lyssnandet på kommersiella radiostationer fortsätter att öka. Från 2.497.800
föregående år till 2.570.000, vilket är den högsta siffran någonsin i en höstmätning (SIFO IV). Samtidigt sjunker det totala radiolyssnandet med 41.300
lyssnare. Främst är det SR P4 som tappar lyssnare.
Sammanlagt når MTG Radio dagligen 23,2 procent av befolkningen i åldersgruppen 9-79 år vilket motsvarar 1.798.800 lyssnare per dygn (1.777.400 föregående år). SBS Radio når i samma mätning 1.108.100 lyssnare.
RIX FM växer sig allt starkare bland lyssnarna i gruppen 20-49 år och har passerat P4 i målgruppen. Det populära morgonprogrammet RIX MorronZoo ökar räckvidden med 13% jämfört med samma period föregående år. Med 847.500 lyssnare är det den starkaste höstmätningen någonsin för programmet.
Jämförelsevis lyssnar 575 500 personer på P1
Morgon, 444.100 på P3 Morgonpasset och 342.700 lyssnare på Äntligen Morgon i MIX
Megapol*. MTG Radios nätverk Lugna Favoriter ökar något från 329.300 föregående år till
341.400 lyssnare/dygn.
* = 115.600 lyssnare tillkommer från Radio City/MIX Megapol i Malmö och Göteborg
Pressmeddelande från Favorit 103,9
Rekordstart för Favorit 103,9
Favorit 103,9 möter glädjande framgångar i den senaste lyssnarundersökningen
från Sifo som presenteras idag. Satsningen på lokal radio för Södertälje och
södra Stockholm, som inleddes i juni, har visat sig vara mycket framgångsrik och vi delar gärna med oss av de nya lyssnarsiffrorna.
Mätningen från Sifo (IV 2007) visar på en fördubbling av antalet dagliga lyssnare i Södertälje med omnejd. Inte nog med att lyssnarna blir allt fler - de lyssnar också längre perioder. Antalet lyssnare per kvart har ökat med rekordhöga 400 procent!
Favorit 103,9 hörs inte bara i Södertälje utan även i större delen av Storstockholm.
Varje dag väljer 7 300 personer i huvudstadsområdet att lyssna på Favorits sändningar från Vasa Handelsplats. Det är en ökning med mer än 35%.
Populärast är Favorit bland Stockholms kvinnor som onekligen verkar ha hittat sin Favorit bland radiokanalerna. Varje vecka lyssnar 4,5% av de kvinnliga radiolyssnarna i hela Stockholm i åldern 20-49 år.
- Satsningen på intressant, lättsam och underhållande lokalradio har tagits emot med öppna armar i Södertälje med omnejd, sägerr Robin Calmegård, programchef. Intresset är enormt vilket är glädjande att se. Nu fortsätter vi göra Favorit till det självklara radiovalet söder om Stockholm.
Pressmeddelande från Sveriges Radio
Radiolyssnandet minskar - men Sveriges Radio P3 ökar och rekord för SR på webben
Lyssnandet på radio minskar enligt den senaste lyssnarundersökningen från SIFO. Nedgången i radiolyssnandet påverkar både Sveriges Radio och den kommersiella radion.
Sveriges Radios P3 går emot den allmänna trenden och ökar sin publik. Likaså ökar lyssnandet på Sveriges Radio på webben.
Tre av fyra - 75,2 procent - lyssnar på radio en genomsnittlig dag under mätperioden som omfattar mitten av augusti till mitten av oktober. Det är den lägsta räckvidden för radio sedan tidigt 90-tal och
en procentenhet lägre än för ett år sedan. Trots det är radiolyssnandet i Sverige i en internationell jämförelse fortfarande högt och förändringarna mellan mätningarna är små.
Jämfört med närmast föregående mätning minskar lyssnandet på såväl Sveriges Radio (-0,6) som den privata lokalradion, PLR (-1,8). Jämfört med motsvarande period föregående år minskar Sveriges Radio med 1,2 procentenheter.
Sveriges Radio når nästan hälften av befolkningen 9-79 år en genomsnittlig dag (47,4 procent), privatradion 33,2 procent och närradion 2,7 procent. Under en vecka lyssnar 76,2 procent någon gång på Sveriges Radios kanaler.
Sveriges Radios andel av den totala lyssnartiden (marknadsandel) är 63,4 procent. Privatradions andel är 30,2 procent och närradions andel 2,3 procent.
P3 ökar igen
Den unga kanalen P3 går emot strömmen och ökar sin publik något trots att radiolyssnandet totalt minskar. P3 ökar både jämfört med närmast föregående mätning (+0,5) och jämfört med motsvarande period föregående år (+0,2). P3 når 11,7 procent i befolkningen 9-79 år, men betydligt fler i kanalens målgrupp under 30 år. Det är också i de yngre målgrupperna som P3 ökar mest.
Stabilt lyssnande på P1 och P2
P1 nådde i januari 2007 den högsta publiknivån för kanalen på sju år. P1 behåller sin position väl med 11,3 procent i den senaste mätningen, vilket är (+0,1) jämfört med föregående mätning och
(-0,3) jämfört med ett år tillbaka. P1 ökar bland annat i Stockholm.
För P2 är förändringarna mycket små. P2 når dagligen 1,5 procent, vilket är ungefär samma som för ett år sedan (+0,1). Under en vecka lyssnar 9 procent någon gång på P2.
P4 minskar - men ojämförligt störst
P4, med Sveriges Radios lokala kanaler, är alltjämt landets största radiokanal med 30,3 procent en genomsnittlig dag. Det är något lägre än föregående år (-0,8) och föregående mätning (-0,8). P4:s unikt starka ställning är trots det ohotad. P4 står ensamt för 42,7 procent av all lyssnartid på radio i Sverige. En förändrad undersökningsmetodik gör att jämförelser ett år tillbaka inte är helt rättvisande för P4 (se fotnot).
P4 Radio Stockholm tar täten i Stockholm
P4 Radio Stockholm 103,3 tar nu över förstaplatsen som Storstockholms största radiokanal med 18,4 procent. Den tidigare ettan, P1, är näst största kanal i Stockholm med 15,3 procent, vilket är en ökning med +0,4. Bakom P4 Radio Stockholms ökning ligger den kanalomläggning som genomfördes den 2 april i Stockholm. P4 Radio Stockholm fick en starkare frekvens, medan den nya lokala kanalen SR Metropol ersatte P5 i Stockholm. SR Metropol får i den här första mätningen sedan starten 1,4 procent.
Lokala kanaler
P4 Gotland är den lokala kanal som har störst räckvidd i sitt sändningsområde med 43,6 procent en genomsnittlig dag. P4 Malmöhus är fortsatt största kanal i Malmöhusområdet med 24,5 procent (+0,4 jämfört med föregående år) och P4 Göteborg störst i Göteborg med 24,3 procent (-2,7). Den lokala Malmökanalen Din Gata når varje dag 3,5 procent i Malmöhusområdet, betydligt fler i yngre målgrupper och lokalt i Malmö.
Rekord för lyssning på SR:s webbradio
Lyssnandet på radio via webben fortsätter att öka. Mer än en miljon lyssnare (14,3 procent) använder webben för att lyssna på radio någon gång under en vecka. 8,3 procent av befolkningen lyssnar under en vecka på Sveriges Radio via webben, den högsta publiksiffran någonsin för SR:s webbradio och en ökning med 1,5 procentenheter på ett år.
Privatradion
Nedgången i radiolyssnandet påverkar också de kommersiella kanalerna. Den största reklamkanalen, RixFM, minskar 1,5 procentenheter jämfört med förgående mätning och når 17,2 procent. Mix Megapol når 10,3 procent, vilket också är en liten nedgång (-0,4) jämfört med föregående mätning. Trots nedgången från föregående mätning når PLR sammantaget med 33,2 procent vilket är något mer än för ett år sedan.
Tabell: Riket
Daglig räckvidd i procent, 9-79 år, måndag-söndag.
Mätning 2007/IV jämfört med närmast föregående samt ett år tillbaka.
2007/IV 2007/III 2006/IV
Radio totalt 75,2 77,8 76,2
SR 47,4 48,0 48,6
PLR 33,2 35,0 32,5
Närradio 2,7 2,7 2,4
P1 11,3 11,2 11,6
P2 1,5 1,6 1,4
P3 11,7 11,2 11,5
P4* 30,3 31,1 31,1
SIFO:s Radioundersökning 2007/IV för hela riket är genomförd under perioden 13/8-14/10 2007 och baseras på 15 458 intervjuer. För de lokala områdena är undersökningsperioden 19/3 till 4/6 samt 13/8-14/10. Räckvidd i procent anger hur många olika personer i åldern 9-79 år som hört minst fem minuter på en kanal under ett genomsnittligt dygn måndag t o m söndag. SIFO Radioundersökningar redovisas fyra gånger per år.
*SIFO har från hösten 2006 gjort förändringar i urvalshanteringen som har viss inverkan på resultaten, framförallt för Sveriges Radios P4. Utan denna förändrade urvalshantering så skulle P4, enligt SIFO, ha uppnått en högre räckvidd i storleksordningen 0,5-1,0 procentenheter. Detta bör beaktas vid jämförelser med föregående år.