2007-04-13 14:36
LYSSNARSIFFRORNA - PRESSMEDDELANDEN
Här följer stationer/nätverkens egna pressmeddelanden/nyheter efter att SIFOs lyssnarundersökning blivit offentlig.
Här följer stationer/nätverkens egna pressmeddelanden/nyheter efter att SIFOs lyssnarundersökning blivit offentlig.
Tänk på stationer/nätverk själva kan vinkla siffror i olika målgrupper för att hitta bra siffror att visa utåt.
Pressmeddelande från SBS Radio
Mix Megapol gör rekordmätning i SIFO 07- II
I dag publiceras den senaste lyssnarmätningen från SIFO. Den visar att Mix Megapol gör sin bästa mätning genom tiderna.
Mix Megapol ökar dygnslyssnandet* med över 43 % och kvartslyssnandet** med hela 77 % - på ett år. Varje dygn lyssnar 808 000 svenskar på Mix Megapol.
The Voice har den högsta dygnsräckvidden någonsin med 160 000, och befäster positionen som det största storstadsnätverket bland 15-25-åringar.
- Framgången för Mix Megapol fortsätter. Vi är tydlig etta i Göteborg och Malmö och jagar den positionen även i Stockholm. Med ett GK på över 32.000 i Göteborg är vi dubbelt så stora som P3 vilket är en spännande jämförelse, säger Staffan Rosell VD SBS Radio.
Pressmeddelande från MTG Radio
Lyssnarrekord för Sveriges största kommersiella radiokanal
RIX FM, Sveriges största kommersiella radiokanal, når ett nytt rekord med 1 444 400 lyssnare per dygn, jämfört med 1 334 200 för motsvarande period föregående år. Samtidigt stiger MTG Radios marknadsandel av det kommersiella lyssnandet till 64% jämfört med 63% för ett år sedan. Det visar dagens undersökning från SIFO Research International som mäter radiolyssnandet under det första kvartalet 2007.
Det tidigare rekordet för RIX FM var 1 439 600 lyssnare per dygn och uppmättes i den första SIFO-mätningen 2006.
MTG Radios fem stationer, RIX FM, NRJ, Lugna Favoriter, Svenska Favoriter och Bandit,
har 1 946 300 lyssnare per dygn jämfört med 1 857 200 för ett år sedan. Lyssnandet under en genomsnittlig kvart* har stigit till 347 500 lyssnare jämfört med 319 800 för motsvarande period föregående år, vilket också är en ny rekordnivå.
En viktig del av framgången är att RIX MorronZoo med Roger Nordin, Titti Schultz och Gert Fylking fortsätter att dra nya lyssnare. 961 600 lyssnare flockas framför
radioapparaterna mellan klockan 06.00 och 09.00 varje vardagsmorgon för att lyssna på den populära trion. Lyssnandet på RIX FM under en genomsnittlig kvart* har stigit till en ny rekordnivå på 264 700 lyssnare jämfört med 234 000 för motsvarande period föregående år.
- Det är glädjande att RIX FM slår nytt lyssnarrekord och att framgångarna för RIX
MorronZoo fortsätter. Roger, Titti och Gert är allt närmare miljonstrecket och vår
marknadsandel av det kommersiella lyssnandet ökar, säger Richard Marston, VD för MTG
Radio.
Samtidigt är NRJ den ledande kommersiella radiokanalen bland unga storstadsbor. Inte bara i Malmö och Göteborg, utan nu också i Stockholm. NRJ ökar till 5,6% från 5,1 bland lyssnarna i Stockholm och går därmed förbi The Voice.
Det har varit ett viktigt mål för oss att ta tillbaka Stockholm för att göra NRJ till den ledande stationen för unga storstadsbor. Vi har jobbat konsekvent med musiken och utbudet och att möta lyssnarna är en viktig del i strategin. Nu närmast väntar NRJ in the Park, säger Benjamin Nilsson, programchef på NRJ Sverige.
Bandit Rock 106-3 i Stockholm uppnår sin högsta siffra, med 4,9% av lyssnarna (jämfört med 4,8% föregående år).
Pressmeddelande från Sveriges Radio
Stabilt radiolyssnade: Positiv lyssnartrend för Sveriges Radios kanaler
Lyssnandet på Sveriges Radios P1 och P3 ökar jämfört med föregående år och P2 och P4 har under hösten ökat sin publik och vänt en svagt negativ trend. Dessutom fortsätter radiolyssnandet på webben att öka enligt den senaste publikmätningen från SIFO.
En genomsnittlig dag lyssnar halva befolkningen 9-79 år på Sveriges Radio, 49,9 procent. Det ger SR en unik ställning som publikt medieföretag med 4 miljoner dagliga lyssnare. Stabilitet är det som främst präglar lyssnandet på Sveriges Radio, med endast mindre förändringar: +0,3 jämfört med föregående kvartal men -0,3 jämfört med motsvarande period för ett år sedan. Över en längre tidsperiod har dock lyssnandet på Sveriges Radio långsamt minskat.
Det totala radiolyssnandet är också stabilt. Varje dag lyssnar 4 av 5 på radio (78,9 procent) och radiolyssnandet ökar jämfört med förra året. Den privata lokalradion når 34,8 procent under ett dygn, en ökning med +1,2. Uttryckt som andel av den totala lyssnartiden (marknadsandel) så har Sveriges Radio en marknadsandel på 62,7 procent och privatradion 30,1 procent.
P1 - ökar
P1 nådde under hösten 2006 den högsta publiknivån på sju år och P1:s lyckas väl behålla sin publika position även under första kvartalet 2007. P1 ökar med +0,7 procentenheter jämfört med motsvarande period föregående år. Kanalen når en genomsnittlig dag 11,4 procent av befolkningen. P1 är särskilt starkt i Stockholm och är huvudstadens största radiokanal med 15,1 procent.
P2 positiv trend
P2 har haft en långsamt nedåtgående publiktrend, som nu har vänt. P2 når 1,7 procent en genomsnittlig dag. Det är +0,3 jämfört med föregående kvartal och på nästan samma nivå som för ett år sedan (-0,1). Under en vecka lyssnar 9,4 procent på något program på P2.
P3 - ökar
Den positiva trenden för P3 håller i sig. P3 ökar med +0,7 jämfört med för ett år sedan och når dagligen 11,5 procent i åldern 9-79 år. Kanalens unga profil attraherar förstås betydligt fler i yngre målgrupper. Bland 20-34-åringar har P3 en daglig räckvidd på 21,9 procent, en ökning med +1,5 procentenheter. P3 ökar mer bland kvinnor än bland män.
P4 - störst och ökar igen
P4, med Sveriges Radios lokala kanaler, är den utan jämförelse största radiokanalen i landet med över 42,7 procent av allt radiolyssnade (andel av lyssnartiden). Från en mycket hög nivå minskade P4:s dagliga publik något under förra året, men under de två senaste kvartalen har en återhämtning skett. P4 når i den senaste mätningen varje dag 32,8 procent. Det är en ökning med +0,8 jämfört med föregående mätning, men något lägre än motsvarande period föregående år.
Storstäderna: SR och Din Gata ökar i Malmö
I Malmöhusområdet ökar lyssnandet på Sveriges Radio. SR når dagligen 49,7 procent, vilket är den högsta noteringen på sex år i Malmöhusområdet. Alla SR-kanaler har en positiv trend, men särskilt ska noteras den nya lokala kanalen Din Gata i Malmö som lockar en ny, ung publik.
SR Din Gata startade våren 2006 och når totalt i Malmöhusområdet 3,5 procent i hela befolkningen, men räckvidden är 4,7 procent i det mer avgränsade Malmö-Lund-området där Din Gatas sändningar hörs. I den yngre målgruppen 9-30 år lyssnar hela 32,8 procent på kanalen någon gång under en vecka. P4 Malmöhus är fortfarande största kanal med 25,9 procents dagligt lyssnade (och ökar med +1,3 jämfört med föregående mätning).
I Stockholm är P1 största kanal med 15,1 procent i daglig räckvidd, samma nivå som för ett år sedan. Radio Stockholms två lokala kanaler P4 och P5 når 10,8 respektive 11,7 procent, vilket innebär en andra och tredjeplats bland Stockholms radiokanaler.
I Göteborg P4 Göteborg största kanal med 27,3 procent, en ökning med +1,3 jämfört med föregående mätning. Även P1 ökar i Göteborg.
Tänk på stationer/nätverk själva kan vinkla siffror i olika målgrupper för att hitta bra siffror att visa utåt.
Pressmeddelande från SBS Radio
Mix Megapol gör rekordmätning i SIFO 07- II
I dag publiceras den senaste lyssnarmätningen från SIFO. Den visar att Mix Megapol gör sin bästa mätning genom tiderna.
Mix Megapol ökar dygnslyssnandet* med över 43 % och kvartslyssnandet** med hela 77 % - på ett år. Varje dygn lyssnar 808 000 svenskar på Mix Megapol.
The Voice har den högsta dygnsräckvidden någonsin med 160 000, och befäster positionen som det största storstadsnätverket bland 15-25-åringar.
- Framgången för Mix Megapol fortsätter. Vi är tydlig etta i Göteborg och Malmö och jagar den positionen även i Stockholm. Med ett GK på över 32.000 i Göteborg är vi dubbelt så stora som P3 vilket är en spännande jämförelse, säger Staffan Rosell VD SBS Radio.
Pressmeddelande från MTG Radio
Lyssnarrekord för Sveriges största kommersiella radiokanal
RIX FM, Sveriges största kommersiella radiokanal, når ett nytt rekord med 1 444 400 lyssnare per dygn, jämfört med 1 334 200 för motsvarande period föregående år. Samtidigt stiger MTG Radios marknadsandel av det kommersiella lyssnandet till 64% jämfört med 63% för ett år sedan. Det visar dagens undersökning från SIFO Research International som mäter radiolyssnandet under det första kvartalet 2007.
Det tidigare rekordet för RIX FM var 1 439 600 lyssnare per dygn och uppmättes i den första SIFO-mätningen 2006.
MTG Radios fem stationer, RIX FM, NRJ, Lugna Favoriter, Svenska Favoriter och Bandit,
har 1 946 300 lyssnare per dygn jämfört med 1 857 200 för ett år sedan. Lyssnandet under en genomsnittlig kvart* har stigit till 347 500 lyssnare jämfört med 319 800 för motsvarande period föregående år, vilket också är en ny rekordnivå.
En viktig del av framgången är att RIX MorronZoo med Roger Nordin, Titti Schultz och Gert Fylking fortsätter att dra nya lyssnare. 961 600 lyssnare flockas framför
radioapparaterna mellan klockan 06.00 och 09.00 varje vardagsmorgon för att lyssna på den populära trion. Lyssnandet på RIX FM under en genomsnittlig kvart* har stigit till en ny rekordnivå på 264 700 lyssnare jämfört med 234 000 för motsvarande period föregående år.
- Det är glädjande att RIX FM slår nytt lyssnarrekord och att framgångarna för RIX
MorronZoo fortsätter. Roger, Titti och Gert är allt närmare miljonstrecket och vår
marknadsandel av det kommersiella lyssnandet ökar, säger Richard Marston, VD för MTG
Radio.
Samtidigt är NRJ den ledande kommersiella radiokanalen bland unga storstadsbor. Inte bara i Malmö och Göteborg, utan nu också i Stockholm. NRJ ökar till 5,6% från 5,1 bland lyssnarna i Stockholm och går därmed förbi The Voice.
Det har varit ett viktigt mål för oss att ta tillbaka Stockholm för att göra NRJ till den ledande stationen för unga storstadsbor. Vi har jobbat konsekvent med musiken och utbudet och att möta lyssnarna är en viktig del i strategin. Nu närmast väntar NRJ in the Park, säger Benjamin Nilsson, programchef på NRJ Sverige.
Bandit Rock 106-3 i Stockholm uppnår sin högsta siffra, med 4,9% av lyssnarna (jämfört med 4,8% föregående år).
Pressmeddelande från Sveriges Radio
Stabilt radiolyssnade: Positiv lyssnartrend för Sveriges Radios kanaler
Lyssnandet på Sveriges Radios P1 och P3 ökar jämfört med föregående år och P2 och P4 har under hösten ökat sin publik och vänt en svagt negativ trend. Dessutom fortsätter radiolyssnandet på webben att öka enligt den senaste publikmätningen från SIFO.
En genomsnittlig dag lyssnar halva befolkningen 9-79 år på Sveriges Radio, 49,9 procent. Det ger SR en unik ställning som publikt medieföretag med 4 miljoner dagliga lyssnare. Stabilitet är det som främst präglar lyssnandet på Sveriges Radio, med endast mindre förändringar: +0,3 jämfört med föregående kvartal men -0,3 jämfört med motsvarande period för ett år sedan. Över en längre tidsperiod har dock lyssnandet på Sveriges Radio långsamt minskat.
Det totala radiolyssnandet är också stabilt. Varje dag lyssnar 4 av 5 på radio (78,9 procent) och radiolyssnandet ökar jämfört med förra året. Den privata lokalradion når 34,8 procent under ett dygn, en ökning med +1,2. Uttryckt som andel av den totala lyssnartiden (marknadsandel) så har Sveriges Radio en marknadsandel på 62,7 procent och privatradion 30,1 procent.
P1 - ökar
P1 nådde under hösten 2006 den högsta publiknivån på sju år och P1:s lyckas väl behålla sin publika position även under första kvartalet 2007. P1 ökar med +0,7 procentenheter jämfört med motsvarande period föregående år. Kanalen når en genomsnittlig dag 11,4 procent av befolkningen. P1 är särskilt starkt i Stockholm och är huvudstadens största radiokanal med 15,1 procent.
P2 positiv trend
P2 har haft en långsamt nedåtgående publiktrend, som nu har vänt. P2 når 1,7 procent en genomsnittlig dag. Det är +0,3 jämfört med föregående kvartal och på nästan samma nivå som för ett år sedan (-0,1). Under en vecka lyssnar 9,4 procent på något program på P2.
P3 - ökar
Den positiva trenden för P3 håller i sig. P3 ökar med +0,7 jämfört med för ett år sedan och når dagligen 11,5 procent i åldern 9-79 år. Kanalens unga profil attraherar förstås betydligt fler i yngre målgrupper. Bland 20-34-åringar har P3 en daglig räckvidd på 21,9 procent, en ökning med +1,5 procentenheter. P3 ökar mer bland kvinnor än bland män.
P4 - störst och ökar igen
P4, med Sveriges Radios lokala kanaler, är den utan jämförelse största radiokanalen i landet med över 42,7 procent av allt radiolyssnade (andel av lyssnartiden). Från en mycket hög nivå minskade P4:s dagliga publik något under förra året, men under de två senaste kvartalen har en återhämtning skett. P4 når i den senaste mätningen varje dag 32,8 procent. Det är en ökning med +0,8 jämfört med föregående mätning, men något lägre än motsvarande period föregående år.
Storstäderna: SR och Din Gata ökar i Malmö
I Malmöhusområdet ökar lyssnandet på Sveriges Radio. SR når dagligen 49,7 procent, vilket är den högsta noteringen på sex år i Malmöhusområdet. Alla SR-kanaler har en positiv trend, men särskilt ska noteras den nya lokala kanalen Din Gata i Malmö som lockar en ny, ung publik.
SR Din Gata startade våren 2006 och når totalt i Malmöhusområdet 3,5 procent i hela befolkningen, men räckvidden är 4,7 procent i det mer avgränsade Malmö-Lund-området där Din Gatas sändningar hörs. I den yngre målgruppen 9-30 år lyssnar hela 32,8 procent på kanalen någon gång under en vecka. P4 Malmöhus är fortfarande största kanal med 25,9 procents dagligt lyssnade (och ökar med +1,3 jämfört med föregående mätning).
I Stockholm är P1 största kanal med 15,1 procent i daglig räckvidd, samma nivå som för ett år sedan. Radio Stockholms två lokala kanaler P4 och P5 når 10,8 respektive 11,7 procent, vilket innebär en andra och tredjeplats bland Stockholms radiokanaler.
I Göteborg P4 Göteborg största kanal med 27,3 procent, en ökning med +1,3 jämfört med föregående mätning. Även P1 ökar i Göteborg.