2009-08-05 09:29

HÖG TEMP ORSAKADE AVBROTT

I lite drygt två veckor har Katrineholms Närradio legat nere med sina sändningar.
I början trodde man att blixten hade orsakat felet, men det visade sig att ett helt annat fel låg bakom.
I lite drygt två veckor har Katrineholms Närradio legat nere med sina sändningar.
I början trodde man att blixten hade orsakat felet, men det visade sig att ett helt annat fel låg bakom.

Överhettning
Det var värmen i vattentornets rum, där närradion delar utrymme med flera andra hyresgäster.

- När vi kom in i rummet, var det ca 40º C varmt, och vår utrustning hade stängts av automatiskt, berättar Tord Jönsson som är en av medarbetarna på närradion för ONAIR.

Vem ska kyla rummet?
Nu ska man prata med kommunen och höra vem som skall lösa den höga temperaturen i rummet, då det finns fler företag som hyr plats för sina sändningsapparater, som alstrar även de mycket värme, och bidrar till den globala uppvärmningen i rummet.

- Igår starta vi upp utrustningen igen och hoppas det håller tillsvidare. Programmet som skulle sänts under de två gångna veckorna, kommer sändas under nästa vecka, berättar Tord.

Fakta
Närradion sänder i Katrineholm på 92,0 MHz.
Någon hemsida finns inte.

Tidigare artiklar:
NÄRRADIO UTSLAGEN AV BLIXTEN