2008-11-25 15:11

FLER HITTAR RADIO 88

Den lilla lokala radiostationen Radio 88 i Partille utanför Göteborg har aldrig haft så många lyssnare som nu. Stationen spelar oldies, alltså musik från främst 50, 60 och 70-talet men även ny musik som tilltalar en vuxen publik, och allt fler hittar stationen som kommer först på frekvensbandet.
Den lilla lokala radiostationen Radio 88 i Partille utanför Göteborg har aldrig haft så många lyssnare som nu. Stationen spelar oldies, alltså musik från främst 50, 60 och 70-talet men även ny musik som tilltalar en vuxen publik, och allt fler hittar stationen som kommer först på frekvensbandet.

Många lyssnare
I den senaste SIFO-mätningen var inte Radio 88 med, men att man har en trogen lyssnarskara och att fler hittar stationen märks tydligt.

- Vi brukar alltid vara med i SIFO-mätningarna, men de har inte hört av sig på länge. Men vi märker att vi har fler och fler lyssnare via vår lyssnarkontakt och att annönsörerna ökar. Vid tidigare mätning stationen på 14 % veckovisa lyssnare, de flesta var män över 35, Kvinnor var lägre ca 10 %. Lokalt i Partille lyssnade nära 29%, berättar Ulf Ligander på Radio 88

Många lyssnar via webben
- Vi har otroligt många lyssnare via webben. För många, vi hade ett kapacitet för flera tusen webblyssnare men det räcker inte. Vi hade lyssnare från hela världen, och många från USA, vilket musiken på kanalen antagligen är orsaken till. Nu har vi bytt leverantör till webbradion igen och är redo för alla dessa lyssnare, säger Ligander

Bättre ljud
Redan tidigare hade Radio 88 bra ljud på FM-sändningarna tack vare en bra digital processor – men den senaste tiden har lyssnarna märkt betydligt bättre ljud i sändningarna. Detta efter att man köpt ljudprocessesorn som bl a diskuteras i Radioforum på OnAir.nu som är konstruerad av Leif Claesson.

- Ljudet är helt otroligt nu, lyssnare ringer och frågar hur vi kunnat få så bra ljud, berättar en nöjd Ligander.

Extern länk:
www.radio88.nu

Mer information om FM-processorn kan man läsa här:
www.onair.nu/forumet/index.asp?visa=las&id=16209