2007-08-14 21:57

EFTER ÅTTA MÅNADERS TYSTNAD

Nu efter åtta månaders tystnad, är strax dax för Gällivare Närradio att åter få höras i etern. Om två veckor är man i luften igen. Det var pga en 200% hyreshöjning av sändningsutrustningen, som man beslutade att lägga ner verksamheten.
Nu efter åtta månaders tystnad, är strax dax för Gällivare Närradio att åter få höras i etern. Om två veckor är man i luften igen.

Lade ner efter prishöjning
Det var pga en 200% hyreshöjning av sändningsutrustningen, som man beslutade att lägga ner verksamheten.

Egen utrustning
Nu har man införskaffat sig egen utrustning, som dessutom är bättre än den stationen hyrde. Den är direktlänkad och man sänder dessutom i stereo.

Sponsorer räddade stationen
De som räddade stationen var sponsorerna till den nya utrustningen bla. LKAB, Boliden Mineral AB, Gällivare kommun och Sparbanken Nord.

Prislapp 350 000
Den nya utrustningen till stationen ska ha kostat runt 350 000 kr. I dom pengarna ingår även att företagen ska sända information till lyssnarna via närradion.

Källa: Norrländska Socialdemokraten