2003-02-23 23:53

ÄVEN DALA FM HAR PROBLEM

Det är inte bara Mix i Norrland som har ekonomiska bekymmer och skatteskulder. Även Dala FM, som också fick ett av de nya 40 000 kronors tillstånden som delades ut har skulder hos skattemyndigheten på 50 000 kronor, stationen har även andra skulder på 80 000 kronor.



Tidningen Dala-Demokraten är bekymrade, tidningen vill inte att deras rykte ska svartas ner av radion.

- Det är besvärande att de släpar efter med skatteinbetalningarna och är inte positivt, imagemässigt, för varumärket. Att de har andra skulder är inte så mycket att säga om. Vårt juridiska avtal är skrivet med Radio & Co och inte med Dala FM, säger Dala-Demokratens VD Leif Lundin till tidningen.

Dala-Demokraten har sedan en tid tillbaka startat ett kommersiellt radiosamarbete i Dalarna. Tidningen träffade för en tid sedan ett avtal med Radio & Co i Linköping som driver närradiofrekvenserna över Leksand och Ludvika. Radio & Co anlitar i sin tur Dala FM Leksand HB som ägs av Kalle Bexelius och Mikael Käll.

- Det har varit en tuff start för oss men vi håller på att lösa våra ekonomiska problem. Vi har nått uppgörelser med dem vi är skyldiga pengar. Samma sak gäller vår skatteskuld. Det finns en avbetalningsplan. Vi är inte utan pengar. Nu är allt på uppgång, säger Micke Käll till Dala-Demokraten.