2010-12-02 14:05

Årets vinterpratare i P1

Vinter i P1 sänds i år för tredje gången.

Vinter i P1 är som Sommar fast på vintern. I dag presenterade programchefen Bibi Rödöö årets nio Vintervärdar i direktsändning i P1.

Här är hela listan över Vintervärdarna
Vinter i P1 sänds i år för tredje gången och bland värdarna finns journalisten K-G Bergström, sångerskan och författaren CajsaStina Åkerström och skådespelaren Anders Jansson. Inleder gör författaren Håkan Nesser på juldagen.

Vinter i P1 är som Sommar fast på vintern. I dag presenterade programchefen Bibi Rödöö årets nio Vintervärdar i direktsändning i P1.

Här är hela listan över Vintervärdarna:

25/12: Håkan Nesser
författare
– Jag kommer – antagligen – att tala om hur det är att bo utanför Sveriges gränser.


26/12: CajsaStina Åkerström
sångerska, låtskrivare, författare, arkeolog
– Jag kommer att tangera ämnen som anknyter till vår mörkaste tid på året – midvintern.

27/12: K-G Bergström
journalist
– Jag ska bland annat berätta om den häftigaste intervju jag gjort under mitt långa yrkesliv.

28/12: Lotta Gray
vimmeljournalist, bloggare
– Jag vill berätta hur det är att leva. Inte det där vanliga livet utan ett annat liv. Ett liv där cancern kommer in och sätter sig i soffan som en objuden gäst.

29/12: Staffan Olsson
förbundskapten handboll
- Mitt program kommer att utspela sig mellan noggrant kontrollerade förberedelser för att under en match kunna följa impulser och spela fritt.

30/12: Lena Sundström
journalist, författare
–Tänk på döden, stod det över en kyrkogård som jag besökte för ett tag sedan. Det skall jag göra. Jag skall spela odödlig musik. Jag skall prata om livslevande döda.

31/12: Anders Jansson
skådespelare, manusförfattare
– Ett program om perfektionism, min relation till Bing Crosby och alla skånska barns desperata längtan efter snö.

1/1: Patricia Tudor-Sandahl
författare, psykolog, psykoterapeut
– Jag ska bland annat tala om vad som får mig att växa och vad som får mig att krympa som människa.

2/1: Henrik Ekman
vetenskapsjournalist, författare, fotograf
Vargmetaforerna är evigt lockande, men varför är det en sån laddning runt just vargen? Om det vill jag tala i mitt program.