|
|
2013-04-08 11:44:32 Strömavbrott orsakade tystnad
|
|
Redaktionen
Strax före halv elva idag måndag var det avbrott på Sveriges Radios alal FM-utsändningar över Västmanland. Orsaken var ett strömavbrott.
Det var ett strömavbrott som inträffade strax före 10.30 idag, som drabbade bl.a. Lillhäradsmasten. Samtliga FM-kanaler, P1, P2, P3 och P4 tystnade, men man kunde fortfarande lyssna på stationerna via sverigesradio.se och i SR Play-appen. Orsaken till strömavbrottet och varför inte reservkraftsystemet fungerade ska nu utredas. Sveriges Radios P4-stationer ska i händelse av en samhällskris alltid fungera, och därför finns omfattande system för alla tänkbara situationer som kan äventyra utsändningarna - t.ex. strömavbrott.
|
Copyright © OnAir.nu - Citera oss gärna, men glöm inte ange källa. Allt material t ex text, bild och grafik är skyddat av lagen om upphovsrätt. Kopiering - såväl för kommersiella som icke-kommersiella ändamål - är förbjuden och förutsätter tillstånd.
|